Resultater fra hurtigskakturneringen d. 2. januar år 2000

Mesterklassen (rating fra 1900 og opefter)

Basisklasse 1 (rating fra 1500 til 1799)

Basisklasse 2 (rating op til 1499)







MESTERKLASSE 1

 

 

 

 

RUNDE

TO

TAL

Pla

cer

 

Navn

Klub

Rating

1

2

3

4

5

6

7

 

 

1

Kai Munk

Skanderborg

2034

2

0

17

0

18

0

7

1

12

1

13

0

15

1

3

14

2

Rasmus Skytte

Aarhus

2331

1

1

5

16

11

0

4

8

0

7

1

3

9

3

Jan Rode Pedersen

Holstebro

2166

4

9

0

15

1

18

1

17

1

6

0

14

1

4

3

4

Erik Sjøberg

Sk 68

2261

3

10

6

0

13

1

2

15

1

5

4

6

5

Per Andreasen

Nr. Sundby

2239

6

1

2

8

1

16

0

10

0

17

1

43

4

6

6

Lars Andersen

Kjellerup

1997

5

0

18

1

4

1

8

1

14

0

3

1

16

0

4

6

7

Leif Linnemann Larsen

Skanderborg

1934

Syg

 

18

8

Henrik Svane

Horsens

2111

7

1

11

5

0

6

0

15

1

2

1

9

1

4

3

9

Jacob Kjær Jensen

Viby

2028

10

3

1

11

0

17

0

18

12

1

8

0

3

14

10

Davor Palo

Skolerne

2200

9

4

13

1

14

5

1

16

11

4

3

11

Klaus Berg

Nordre

2420

12

1

8

9

1

2

1

16

14

1

10

5

1

12

Henning Møller

Skanderborg

2070

11

0

13

0

7

1

15

0

1

0

9

0

17

0

1

17

13

Jens Riis

Sverige

2067

14

0

12

1

10

0

4

0

7

1

1

1

18

3

9

14

Casper Rasmussen

Skolerne

2190

13

1

16

0

17

1

10

6

1

11

0

3

0

3

9

15

Morten Bjørn

Kjellerup

2030

16

0

7

1

3

0

12

1

8

0

4

0

1

0

2

16

16

Jens Ove Friis Nielsen

Jetsmark

2429

15

1

14

1

2

5

1

11

10

6

1

5

1

17

Johny Weng

Kjellerup

1912

18

1

1

14

0

9

1

3

0

5

0

12

1

3

9

18

Andreas Hagen

Skolerne

2009

17

6

0

1

1

3

0

9

7

1

13

3

9

1. præmie Jens Ove Friis Nielsen

2. præmie Klaus Berg

Ratingpræmie - bedst <2200 Henrik Svane

Ratingpræmie - bedst <2050 Lars Andersen

 

 

 

BASIS KLASSE 1

 

 

 

 

RUNDE

TO

TAL

Pla

cer

 

Navn

Klub

Rating

1

2

3

4

5

6

7

 

 

1

Niels Bindzus

Evans

1685

2

0

13

0

3

1

14

0

10

1

9

1

5

1

4

5

2

Chr. Schmidt

Skolerne

1736

1

1

4

1

5

1

12

7

0

13

1

8

0

4

3

3

Morten Rasmussen

Skanderborg

1757

4

0

6

0

1

0

10

0

11

1

14

1

9

1

3

9

4

Robert Rode

Skanderborg

1741

3

1

2

0

7

0

8

9

1

6

0

11

1

3

7

5

Martin Jacobsen

Skødstrup

1841

6

1

7

1

2

0

13

1

12

8

1

1

0

4

3

6

Sune Andersen

Skolerne

1840

5

0

3

1

9

1

7

0

14

1

4

1

12

1

5

1

7

Karl Mortensen

Evans

1586

8

1

5

0

4

1

6

1

2

1

12

0

14

0

4

5

8

Knud Poulsen

Skødstrup

1672

7

0

10

1

11

1

4

13

0

5

0

2

1

3

7

9

Asger J. Andersen

Skanderborg

1679

10

1

12

0

6

0

11

1

4

0

1

0

3

0

2

13

10

Cliff Kaltoft

Erritsø

1535

9

0

8

0

14

0

3

1

1

0

11

1

13

1

3

9

11

Erik Hansen

Skanderborg

1637

12

0

14

1

8

0

9

0

3

0

10

0

4

0

1

14

12

Heinrich Almind

Kjellerup

1785

11

1

9

1

13

1

2

5

7

1

6

0

5

1

13

Chr. Winther

Læseforeningen

1622

14

1

1

1

12

0

5

0

8

1

2

0

10

0

3

9

14

Bjarne Rasmussen

Skanderborg

1620

13

0

11

0

10

1

1

1

6

0

3

0

7

1

3

9

1. præmie Heinrich Almind

2. præmie Sune Andersen

Ratingpræmie - bedst <1700 Karl Mortensen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BASIS KLASSE 2

 

 

 

 

RUNDE

TO

TAL

Pla

cer

 

Navn

Klub

Rating

1

2

3

4

5

6

7

 

 

1

Torben Snejbjerg

Sk 68

1462

2

1

3

1

6

1

9

1

10

1

8

1

7

1

7

1

2

Peer Jespersen

Skanderborg

1320

1

0

9

0

7

1

4

1

5

1

10

1

6

0

4

4

3

Jens Kr. Vigen

Skanderborg

1432

4

1

1

0

9

0

8

0

7

1

5

1

10

1

4

4

4

Daniel Pind

Skanderborg

1000

3

0

7

0

5

1

2

0

8

1

6

0

9

0

2

8

5

Søren Bennedsen

Århus

1428

Syg

 

10

6

Knud Aage Jensen

Skanderborg

1161

5

1

8

1

1

0

10

0

9

1

4

1

2

1

5

2

7

Axel Nielsen

Skanderborg

1310

8

0

4

1

2

0

5

1

3

0

9

0

1

0

2

8

8

Bjarke Andreasen

Nr. Sundby

1148

7

1

6

0

10

0

3

1

4

0

1

0

5

1

3

6

9

Erling Degn

Aarhus

1266

10

1

2

1

3

1

1

0

6

0

7

1

4

1

5

2

10

Jesper Pallesen

Skanderborg

1320

9

0

5

1

8

1

6

1

1

0

2

0

3

0

3

6

1. præmie Torben Snejbjerg

2. præmie Erling Degn

Ratingpræmie - bedst <1350 Knud Aage Jensen